Stworzenie planu rodzicielskiego nigdy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy Twoje dzieci są jeszcze małe. Starsze dzieci są często lepiej przygotowane do radzenia sobie z problemami związanymi z rozwodem i separacją lub przynajmniej są w stanie zrozumieć, co się dzieje. Niemowlęta i małe dzieci nie rozumieją jednak, co się dzieje i najlepiej byłoby, gdyby w tych wczesnych latach oboje rodzice poświęcali im uwagę i opiekę. Z tego powodu może być szczególnie trudno stworzyć harmonogram dla dziecka, kiedy rodzice mieszkają w różnych gospodarstwach domowych.

Jeśli ty i twój współrodzicowie musicie stworzyć plan rodzicielski dla swojego małego dziecka, upewnij się, że wiesz, co możesz zrobić, aby plan ten był łatwy do zrealizowania i korzystny dla Ciebie i Twojego dziecka. Radca prawny ze Szczecina ma kilka porad.

Synchronizacja harmonogramów rodzicielskich i rutynowych

Utrzymywanie dzieci zgodnie z harmonogramem jest niezwykle ważne, ale jeśli chodzi o niemowlęta i małe dzieci, ten krok jest bardzo ważny. Dla niemowląt wszystko jest nowe i utrzymanie ich karmienia i dobrego wypoczynku jest absolutnie kluczowe dla zapewnienia, że będą rosły i rozwijały się tak, jak powinny. Małe dzieci nie są aż tak delikatne, ale rozwijają się zgodnie z ustalonym harmonogramem i znanymi rutynami. Przejście z domu do domu może być trudne dla dzieci w każdym wieku, ale jeśli oboje rodzice są w stanie trzymać się tego samego harmonogramu i rutynowych procedur, może to zapewnić dzieciom poczucie normalności i stabilności.

Aby zsynchronizować swoje harmonogramy, musisz wymyślić spójny plan rodzicielski, do którego oboje będziecie mogli się trzymać. Zmiana rzeczy tydzień po tygodniu może być niezwykle trudne i może być stresujące dla dzieci, więc upewnij się, że znajdziesz rozwiązanie opieki, które przynosi korzyści wszystkim w jakiś sposób. Utrzymanie stałego planu dnia na dzień może również znacznie pomóc. Zbierz się razem z rodzicem i osiedlić się na wspólny harmonogram, który obejmuje czasy drzemki, czasy karmienia, godziny nocne i inne ważne codzienne wydarzenia.

Niech wizytacje będą krótkie

 

Małe dzieci są szczególnie wrażliwe na opiekunów i robią to najlepiej, gdy mogą regularnie spędzać czas z obojgiem rodziców. Starsze dzieci są zazwyczaj bardziej zdolne do równoważenia czasu spędzanego z którymkolwiek z rodziców i mogą dobrze sobie poradzić z wyłączaniem się pomiędzy rodzicami co tydzień lub co kilka dni. Małe dzieci muszą jednak zazwyczaj widzieć każdego z rodziców co kilka dni. Z tego powodu większość psychologów dziecięcych i innych ekspertów sugeruje, że rodzice, którzy dzielą opiekę nad dzieckiem, dzielą czas rodzicielstwa w odstępach od 2 do 3 dni. Albo, jeśli handel off obowiązków rodzicielskich co kilka dni nie jest opcją dla Ciebie, należy rozważyć planowanie wizyt z drugim rodzicem w między wyłącznikami opieki. Na przykład, jeśli jeden rodzic ma dziecko na tydzień, może drugi rodzic może przyjść i odwiedzić dziecko raz lub dwa razy w tym czasie.

Komunikuj się o kamieniach milowych

 

Małe dzieci niemal codziennie trafiają w nowe kamienie milowe rozwoju, a gdy rodzice dzielą obowiązki opiekunów, oboje z pewnością przegapią pewne osiągnięcia. Trudno jest przegapić pierwsze kroki dziecka lub pierwszy dzień nauki pływania, więc dzielenie się z dzieckiem tymi kamieniami milowymi może pomóc Tobie i Twojemu współrodzicowi nadążyć za każdą nową zmianą. Jeśli oboje jesteście polubowni, spróbujcie przesłać sobie nawzajem zdjęcia lub filmy wideo z tych chwil; może to pomóc wam poradzić sobie z czasem poza dzieckiem.

Nawet jeśli nie potrafisz dobrze komunikować się z byłym dzieckiem, powinieneś przynajmniej powiedzieć im o wszelkich nowych wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na opiekę nad dzieckiem. Na przykład, jeśli dziecko nauczyło się czołgać z łóżeczka, upewnij się, że współrodzic jest świadomy tego, że jest w stanie podjąć niezbędne środki ostrożności.

Stworzenie planu rodzicielskiego nigdy nie jest łatwe, ale z pomocą doświadczonego pełnomocnika ds. opieki nad dzieckiem, jest to z pewnością wykonalne. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii opieki nad dzieckiem lub wizytacji, lub jeśli potrzebujesz zmienić istniejący plan rodzicielski, nasza firma jest tutaj, aby pomóc.